Kto zabíja knihu, zabíja rozum sám.

Autor: Daniela Bennárová | 11.5.2016 o 12:13 | Karma článku: 3,12 | Prečítané:  327x

 Raz jeden významný človek, konkrétne Ján Amos Komenský povedal : ,,Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom." Všetci sme si počas nášho života utvorili svoj vlastný názor na knihy.

Určite všetci dobre vieme, že marec nosí prívlastok - mesiac knihy. Toto slovné spojenie mi tkvie         v pamäti už od mojich školských čias. Nikdy som nebola nadšená, keď nám prikázali prečítať  si povinnú literatúru. No po prinútení samej seba, a po prečítaní danej knihy, prišiel veľmi dobrý pocit šťastia a spokojnosti. Mala som dobrý pocit v prvom rade sama zo seba. Možno to pozná aj väčšina    z vás. 

Počet mladých čitateľov kníh je čoraz menej a menej. Mládež na Slovensku nebaví čítanie, počas týždňa po knihe nesiahne viac ako 45% mladých ľudí. Zreteľne negatívny vzťah k čítaniu má viac ako 41% a preferujú skôr pasívne prijímanie informácií. Vyplýva to z prieskumu medzi študentmi základných a stredných škôl.

Zistené čísla prieskumu sú dosť alarmujúce. V niektorých prípadoch je problém v nedostatku voľného času, no hlavným problémom je však nevôľa a nezáujem študentov, pretože si to vyžaduje námahu. Momentálne je vyspelá technická doba, radšej si pozrú film a dokonca najlepšie, ak je dabovaný, aby nemuseli čítať titulky. Je to až na smiech. Cez týždeň mladí preferujú televíziu, či počítač, cez víkend stretnutia s kamarátmi, tak to nazvali tí, ktorí sa hrali na slušných, úprimní to pomenovali na rovinu, opíjanie sa po diskotékach.

Našu mládež nelákajú ani knižnice. Tie školské navštevuje okolo 16%, verejné knižnice viac ako 33%. Do žiadnych knižníc však nechodí viac ako polovica mladých ľudí, a to presnejšie cca 56%.       Na návštevu knižnice nevidia dôvod aj preto, že od nich vyžadujú povinné čítanie samotní učitelia, a knižnice vyžadujú poplatok za čitateľský preukaz. Príde mi to fakt veľmi logické, keď je niekomu ľúto vyhodiť maximálne 2€ za rok, za čitateľský preukaz do knižnice, ale nie je mu ľúto vyhodiť napr. 3€ minimálne 2x týždenne za cigarety. V školskom roku 2015/2016 neprečítalo ani jednu knihu asi 20%, a aspoň tri knihy prečítalo 18% mládeže.

Problém však môže byť aj v tom, že nie všetky knižnice majú dostatok finančných prostriedkov         na nákup nových a aktuálnych kníh. V každej samospráve by sa malo vyčleniť dostatok prostriedkov  na dotácie knižníc, a tým pádom aj na vzdelávanie občanov.

S odstupom času som jednoznačne toho názoru, že povinná literatúra na základných a stredných školách je veľmi dobré riešenie, ako prinútiť mladých študentov prečítať si síce staršiu, ale veľmi kvalitnú tvorbu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?