Kto zabíja knihu, zabíja rozum sám.

Autor: Daniela Bennárová | 11.5.2016 o 12:13 | Karma článku: 3,12 | Prečítané:  315x

 Raz jeden významný človek, konkrétne Ján Amos Komenský povedal : ,,Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom." Všetci sme si počas nášho života utvorili svoj vlastný názor na knihy.

Určite všetci dobre vieme, že marec nosí prívlastok - mesiac knihy. Toto slovné spojenie mi tkvie         v pamäti už od mojich školských čias. Nikdy som nebola nadšená, keď nám prikázali prečítať  si povinnú literatúru. No po prinútení samej seba, a po prečítaní danej knihy, prišiel veľmi dobrý pocit šťastia a spokojnosti. Mala som dobrý pocit v prvom rade sama zo seba. Možno to pozná aj väčšina    z vás. 

Počet mladých čitateľov kníh je čoraz menej a menej. Mládež na Slovensku nebaví čítanie, počas týždňa po knihe nesiahne viac ako 45% mladých ľudí. Zreteľne negatívny vzťah k čítaniu má viac ako 41% a preferujú skôr pasívne prijímanie informácií. Vyplýva to z prieskumu medzi študentmi základných a stredných škôl.

Zistené čísla prieskumu sú dosť alarmujúce. V niektorých prípadoch je problém v nedostatku voľného času, no hlavným problémom je však nevôľa a nezáujem študentov, pretože si to vyžaduje námahu. Momentálne je vyspelá technická doba, radšej si pozrú film a dokonca najlepšie, ak je dabovaný, aby nemuseli čítať titulky. Je to až na smiech. Cez týždeň mladí preferujú televíziu, či počítač, cez víkend stretnutia s kamarátmi, tak to nazvali tí, ktorí sa hrali na slušných, úprimní to pomenovali na rovinu, opíjanie sa po diskotékach.

Našu mládež nelákajú ani knižnice. Tie školské navštevuje okolo 16%, verejné knižnice viac ako 33%. Do žiadnych knižníc však nechodí viac ako polovica mladých ľudí, a to presnejšie cca 56%.       Na návštevu knižnice nevidia dôvod aj preto, že od nich vyžadujú povinné čítanie samotní učitelia, a knižnice vyžadujú poplatok za čitateľský preukaz. Príde mi to fakt veľmi logické, keď je niekomu ľúto vyhodiť maximálne 2€ za rok, za čitateľský preukaz do knižnice, ale nie je mu ľúto vyhodiť napr. 3€ minimálne 2x týždenne za cigarety. V školskom roku 2015/2016 neprečítalo ani jednu knihu asi 20%, a aspoň tri knihy prečítalo 18% mládeže.

Problém však môže byť aj v tom, že nie všetky knižnice majú dostatok finančných prostriedkov         na nákup nových a aktuálnych kníh. V každej samospráve by sa malo vyčleniť dostatok prostriedkov  na dotácie knižníc, a tým pádom aj na vzdelávanie občanov.

S odstupom času som jednoznačne toho názoru, že povinná literatúra na základných a stredných školách je veľmi dobré riešenie, ako prinútiť mladých študentov prečítať si síce staršiu, ale veľmi kvalitnú tvorbu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?